Projekt "Mam haka na raka"

W tym roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Mam haka na raka", który jest organizowany przez Polską Unię Onkologii. Tegoroczna, V edycja poświęcona jest nowotworowi jelita grubego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę na temat projektu.

25 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w radiu Plus z udziałem uczniów i nauczycieli naszego Liceum.
Audycja będzie dotyczyć realizacji programu "Mam haka na raka" przez uczniów i nauczycieli biologii naszej szkoły.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji.

Sprawozdanie z przebiegu audycji można zobaczyć tutaj.

4 lutego 2012 roku o godzinie 12:00 odbedzie się w Domu Kultury na os. Tysiąclecia 15 spotkanie o tematyce prozdrowotnej, dotyczące profilaktyki zachorowań na raka. W spotkaniu tym węzmie udział m.in. lekarz onkolog, oczekujemy również przybycia europosłanki Joanny Senyszyn, która aktywnie zajmuje się tematyką profilaktyki nowotworów. Spotkanie uświetnią występy taneczne zespołu "Flesz Dance". Obecna będzie również telewizja i prasa. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na poruszane tematy. Mile widziane całe rodziny i znajomi! Wstęp oczywiście wolny.

Czekamy na Was. Przyjdźcie i zróbmy razem coś dobrego!

Przejęci udziałem w akcji "Mam haka na raka" zorganizowaliśmy przemarsz propagujący profilaktykę nowotworową.
Niemałe było nasze zaskoczenie, gdy zobaczyliśmy tylu uczniów czekających przed drzwiami szkoły. Każdy "ochoczo" chwycił za swój transparent, przykleił plakietkę do zimowej kurtki, ruszając powoli w kierunku Czyżyn pod C.H. Carrefour.
Mimo minusowej temperatury, odmarzniętych palców nie traciliśmy dobrego humoru. Na miejscu zorganizowaliśmy flash moba. Zebraliśmy się w dużym kręgu, milknąc na minutę, aby po chwili wykrzyczeć hasło: "Mam haka na raka".
Swoim dość niekonwencjonalnym zachowaniem wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie. Ku naszemu zaskoczeniu, ludzie z chęcią podpisywali się pod deklaracją: "Namówię jedną osobę do badania profilaktycznego".
Rozdawaliśmy również ulotki mające na celu propagowanie akcji jak i profilaktykę raka jelita grubego.
Mimo kilku nieprzychylnych spojrzeń, zostaliśmy odebrani bardzo pozytywnie. Cała akcja przebiegła według ustalonego wcześniej planu, a nasz cel został osiągnięty.

Podsumowanie

Przez ostatnie tygodnie nasza szkoła zaabsorbowana była działalnością akcji "Mam haka na raka". Wszyscy uczniowie w miarę swoich "nieograniczonych" możliwości starali się angażować w życie szkoły w ciągu ostatniego czasu.

W pierwszym tygodniu po przerwie świątecznej, nasi hakowicze postarali się aby cała szkoła została oklejona plakatami propagującymi profilaktykę nowotworową oraz ulotkami informacyjnymi na temat raka jelika grubego.

Niedługo potem zostaliśmy zaproszeni do udziału w audycji radiowej na antenie Radia Plus.

Oddelegowane zostały trzy uczennice, które odpowiednio reprezentowały nasze liceum (; Audycja trwała 15 minut i z pełnym powodzeniem puszczano ją przez kolejne dni. Sprawozdanie z tego dnia znalazło się na stronie naszego liceum wraz ze zdjęciami.

Naszym kolejnym krokiem w walce z rakiem było zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Żywienia. Sądzę, że wszyscy przyczynili się do znacznego sukcesu tej akcji. Dzięki Waszym produktom mogliśmy przygotować kanapki oraz sałatki (które później, zataczając koło, lądowały w Waszych rękach). Wydrukowaliśmy również przepisy robionych przez nas kanapek i sałatek. W dodatku nasi hakowicze zorganizowali wystawę mającą na celu zachęcenie młodzeży do uprawiania sportu, który podobnie jak odpowiednia dieta, jest czynnikiem chroniącym nas przed nowotworami.

Niecałe dwa tygodnie później zorganizowany został przemarsz spod szkoły do Czyżyn, zakończony flash mobem. Duże zdziwienie wywarła na nas liczba osób jakie zgodziły się uczestniczyć (oczywiście całkowicie dobrowolnie i bezinteresownie (; ). Tą akcją zdobyliśmy przychylność wielu ludzi, a zdarzające się niedyskretne, krytyczne spojrzenia dały nam tylko pewność, że ludzie nie całkiem poważnie podchodzą do tego tematu.

Ukoronowaniem akcji były prelekcje w różnych szkołach (m.in. w Gimnazjum w Nowym Brzesku, Salezjańskim Liceum Publicznym, Zespole Szkól Ogólnokształcących nr 1 oraz w naszej szkole.). Dzięki nim w znacznym stopniu rozszerzyliśmy naszą działalność. Pozyskaliśmy zainteresowanie nie tylko uczniów, ale również nauczycieli.

W krótkim czasie akcja nabrała szybkich obrotów. Jednak również szybko nastał czas przesyłania sprawozdań z działalności lokalnej. Tym razem to nie my ocenialiśmy własną efektywność. Z dumą możemy ogłosić, że aż trzy zespoły z naszej szkoły, dostały się do II etapu akcji!

Wszytkim jednkaże dziękujemy za okazaną pomoc i zainteresowanie.

Lista wszystkich hakowiczów:

• Paulina Bebak
  • Joanna Kapinos

Gala finałowa

Z radością informujemy że 12 osób biorących udział w akcji "Mam haka na raka" po ukończeniu ostatniego etapu konkursu zostały zaproszone na galę finałową.

Są to następujące zespoły:

• Joanna Kapinos
  • Anna Horzowska
  • Annamaria Pawłowska
  • Paulina Bebak
Pod opieką pani Krystyny Pytel.

• Weronika Burnóg
  • Magdalena Cieślak
  • Sylwia Broś
  • Klaudia Drzewiecka
Pod opieką pani Krystyny Pytel.

• Elżbieta Sołtys
  • Anna Śnieżek
  • Alicja Pietruszewska
  • Monika Jarosz
Pod opieką pani Iwony Żelazny.

Gala odbędzie się 25 czerwca 2012 w Warszawie.

Gratulujemy!